TR
Ne Aramıştınız?

ACROBAT READER DC 'DE  E-İMZALI BELGE OLUŞTURMA İŞLEMLERİ

 

Acrobat Reader DC yazılımı ile daha önce oluşturulan bir pdf belgesine e-imza ile imza atmak mümkün olup burada dikkat edilmesi gereken iki önemli husus bulunmaktadır.

 

 1. TÜBİTAK KamuSM çoğu işletim sisteminde güvenli kök sertifika sağlayıcı olarak kabul edilmemektedir. Bu doğrultuda TÜBİTAK KamuSM tarafından üretilen kök sertifikaların indirilmesi ve yüklenmesi gerekmektedir.
 2. İşletim sisteminize uygun "akis" sürücüsünün yüklenmiş olması gerekmektedir. TUBİTAK KamuSM'nin "Sürücüler" sayfasından indirilebilmektedir.

 

Acrobat Reader DC yazılımını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki adımları takip ediniz:

 

 1. Üst menüde  'Düzenle' ve sonra  'Tercihler' i seçiniz. 2. Sol tarafta yer alan menüden 'Güvenlik(Gelişmiş)' i seçiniz ve orta ekranda 'Korumalı Alan Korumaları' altında 'Başlangıçta Korumalı Modu Etkinleştir' seçeneğindeki işaretlemeyi kaldırınız ve 'Tamam' diyerek sayfayı kapatınız. Acrobat Reader DC'yi yeniden başlatmanız gerekecektir.

 3. Acrobat Reader DC yeniden başladığında 1. Maddedeki gibi üst menüden'Düzenle' ve sonra'Tercihler' i seçiniz. Daha sonra sol taraftaki menüden 'İmzalar' ı seçiniz ve orta ekranda 'Kimlikler & Güvenilir Serrtifikalar' altında yer alan 'Daha' seçeneğine tıklayınız. 4. Sol taraftaki menüden 'Dijital Kimlikler' i ve altında yer alan 'PKCS#11 Modülleri ve Belirteçleri' ni seçiniz ardından 'Modülü Ekle' düğmesine tıklayınız. 5. Akis modülü "C:/Windows/System32/akisp11.dll" dosyasıdır. 6. Sol taraftaki menüden 'Dijital Kimlikler' i à'PKCS#11 Modülleri ve Belirteçleri' à'AKIS PKCS#11 Kütüphanesi' à 'Akis' i tıklayınız. "+" işaretli düğmeye basarak sertifikanızı yükleme işlemine başlayınız. 7. Açılan pencereye sertifikanıza ulaşmak için gerekli olan 'Şifre' yi yazınız. Ardından açılan pencerede yer alan "İptal" seçeneğine tıklayarak çıkınız. 8. Sol taraftaki menüden 'Dijital Kimlikler' i à'PKCS#11 Modülleri ve Belirteçleri' à'AKIS PKCS#11 Kütüphanesi' à 'Akis' te sertifikanızı görebilirsiniz. 'Kalem' işaretine tıklayarak 'İmzalamak için Kullan' ı seçiniz. Tüm açılan pencereli kapatıp ana Acrobat Reader DC ekranına dönünüz.

 9. Acrobat Reader DC sekmelerinden 'Araçlar' seçeneği altında yer alan'Sertifikalar' alanındaki 'Aç' düğmesine basınız. 10. 'Sertifikalar' araç çubuğu oluştuktan sonra 'Dijital Olarak İmzala' düğmesine basınız. 11. Belge üzerinde imza atılacak yerin belirlenmesi için aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır. 12. İmza yeri belirlendiğinde Acrobat Reader DC nin hangi sertifikayı kullanacağınızı sorduğu ekran ile karşılaşacaksınız (E-imzanın takılı olması gereklidir). Sertifikanızı seçiniz ve 'Devam Et' tuşuna basınız.

 13. 'Dijital Kimlik PIN i veya Parolası Girin.' alanına e-imza PIN' inizi giriniz ve 'İmzala' düğmesine basınız.